INFORMATION FOR DELEGATIONS 11th
 EUROPEAN U23
FENCING CHAMPIONSHIPS

I – Official


Surname
Name
Country
FUNCTION
1
POZDNYAKOV
Stanislav
RUS
EFC President
2
SLUPSKI
Jacek
POL
EFC Secretary General – Protocol
3
KRALIK
Julius
SVK
EFC Regional Sport Director - DT
4
KOVACIĆ
Sanjin
CRO
President of Directoire technique
5
TALLROTH - KOCK
Lena
FIN
Member of Directoire technique
6
SEDRAKYAN
Artur
ARM
Member of Directoire technique - ORG
7
GANASSIN
Martina
ITA
EFC Referees Commission delegate
8
MADR
Vilem
CZE
EFC Referees Commission delegate
9
Mr. CLAUSEN
Stafan
SWE
EFC SEMI Commission delegate
10
TBC
EFC Medical Commission delegate

II – Referees


Country
Surname
Name
Foil
Epee
Sabre
1
GER
SCHIFFERS
Alexander
B

B
2
ROU
DOANA
Andreea
B

B
3
BEL
DELATTRE
Jeffrey
B
B
B
4
RUS
FEOKTISTOV
Valerian

B
B
5
SRB
KOVACEVIC
MILJAN
B
B
B
6
POL
MOJSKI
Jaroslaw
B
B

7
FRA
MARPEAUX
Yann
B
B

8
ESP
CHICHÓN
Vanesa

B
B
9
HUN
VARGA
Katalin
B


10
FIN
GRONHOLM
Peter
B
B

11
ITA
DI QUINZIO SCAGLIONE
Beatrice
B


12
BUL
FIDANOV
Kristian
B
B

13
SVK
CELLER
Pavol
B
B

14
GRE
DOUVIS
Andreas
B
B
B
15
GZE
KURFURST
Michal
B


16
ISR
GROSS
Gregory
B
B
B
17
SWE
LINDE
Birgitta

B

18
SUI
BUCHS
Daniel
B
B


Reserve



1
AZE
VALIYEV
Fikrat
B
B
B
2
BRL
PUPSHYNOVICH
Uladzimir
B



Referees provided by organising federation:


Country
Surrname
Name
Foil
Epee
Sabre
1
ARM
MADOYAN
Artash
B
B
B
2
GEO
MCHEDLIZE
Zaza


B
3
KAZ
DYAOKOKIN
Yevgeniy
B
B
B
4
IRI
PEYKARARA
Reza

B
B
5
MDA
PAGHIEV
Mihail
B
B
B
6
LTU
PALCHINSKAS
Mindaugas

B

7
EST
VALIULIN
Dmitri

B

8
UKR
POTAPENKO
Denis

B


All referees and officials will be accommodated in Hotel «Ararat» .

III – Programme of the events (details can be modified)

14.04.2018

Arrival of delegations and meetings
9:00
Start of initial weapon control and Accreditation
14:00
Meeting of the Directorie technique on the venue
16:00
Posting of pools
19:00
Seminar and meeting of referees on the venue

15.04.2018
9:00
Women´s Epee ind.
13:00
Men´s Sabre ind.
17:00

Opening Ceremony
17:30
18:10
Semi-finals Women´s Epee
Podium
18:10
18:40
Semi-finals Men´s Sabre
Podium
18:40
19:00
FINAL WOMEN´S EPEE
Podium
19:05
19:20
FINAL MEN´S SABRE
Podium
19:25
Medals ceremony

16.04.2018
9:00
Men´s Epée ind.
12:00
Women´s Foil ind.
17:30
18:10
Semi-finals Men´s Epee
Podium
18:10
18:50
Semi-finals Women´s Foil
Podium
18:50
19:10
FINAL MEN´S EPEE
Podium
19:15
19:35
FINAL WOMEN´S FOIL
Podium
19:40
Medals ceremony

17.04.2018
9:00
Men´s Foil ind.
13:30
Women´s Sabre ind.
17:30
18:10
Semi-finals Men´s Foil
Podium
18:10
18:40
Semi-finals Women´s Sabre
Podium
18:40
19:00
FINAL MEN´S FOIL
Podium
19:00
19:15
FINAL WOMEN´S SABRE
Podium
19:20
Medals ceremony

18.04.2018
9:00
Women´s Epée - TEAMS
9:00
Women´s Foil Teams
9:00
Men´s Sabre - TEAMS
15:00
16:00
Bronze medal all 3 weapons Teams
Coloured pistes
16:00
17:00
FINAL WOMEN´S EPEE TEAMS
Podium
17:00
18:00
FINAL WOMEN´S FOIL TEAMS
Podium
18:00
18:40
FINAL MEN´S SABRE TEAMS
Podium
18:45
Medals ceremony

19.04.2018
9:00
Men´s Epee - Teams
9:00
Men´s Foil - Teams
9:00
Women´s sabre - Teams
15:00
16:00
Bronze medal all 3 weapons Teams
Coloured pistes
16:00
17:00
FINAL MEN´S EPEE TEAMS
Podium
17:00
18:00
FINAL MEN´S FOIL TEAMS
Podium
18:00
18:40
FINAL WOMEN´S SABRE TEAMS
Podium
18:45
Medals ceremony and Closing ceremony

NB: detailed schedule will be published every day for following day by 16h00.


IV – General and specific rules of Championships

The competitions are organised in principle according to FIE Rules in force.

However, it should bementioned the followin

  1. Entries: by National Federations, via the EFC website. Only registered fencers (max. 4 percountry and per weapon) in possession of EFC license for season 2017-2018 can be entered.Only the federations which have paid the annual membership fee can register for theChampionship and can get their accreditation cards. DEADLINE for entries is 1 April 2018 atmidnight CET
  2. 1 team (composed of three fencers with or without reserve) per weapon and per country;
  3. Participants: fencers born on the 1st of January 1995 or later;
  4. Name and nationality on the back of fencers are obligatory;
  5. National colours – optional;
  6. For initial weapon control the fencers should present following items (EFC SEMI Commission recommendation 2017): Mask /Glove/Clothing with names /Electric jacket- conductivity and name;
  7. Video refereeing - will be available;
  8. Wireless system - will not be used;
  9. In a respect of current FIE decision mask with visor is prohibited at all weapons;
  10. Conductive bib of the mask for foil is obligatory;
  11. Personal coaches of medallists will be awarded EFC medals during ceremony of medals atindividual competitions;
  12. Entry fees were defined by the organisers as follows:
    - Individual events: 50 EURO
    - Team events: 140 EURO
    - Referees fee: 70 EURO
    (payment before 09 April 2018 via bank transfer):
    Individual and team entry fees and Referees entry fee are to be paid by bank transfer(but can be paid exceptionally also upon arrival in cash in agreement with OC) to:

    Name: “ASTERA A.V.E.” LLC
    Address: 0001 Yerevan, Republic of Armenia, Mashtots ave. 7/3
    Banking information:
    Account number: 1660003533170145 - Euro
    “EVOCABANK” CJSC, 44/2 Hanrapetutyan str, 0010 Yerevan, Republic of ArmeniaSWIFT: PRMLAM22
  13. Official web site of U23 Championships: www.yerevan2018.am
  14. Organizing committee: Fencing Federation of Armenia
    Address: 9 atr. Abovyan, 0001 Yerevan. Armenia,
    Phone: +37498994466, +37494431126,
    E-mail: yerevanfencing2018@gmail.com

V – General and specific rules of Championships

  1. Final confirmation of participation at individual and team competitions must be done withindelivery of accreditation cards (further only AC); this proceeding replaces any kind ofconfirmation of presence at the DT.
  2. The AC will be distributed only to head of delegations, following possible payment of entry feesand EFC membership fees
  3. The accreditation of fencers must be done not later than the day before concerned competitionby 12h00.

VI - Competitions

Will be posted:

  1. at 12h00 the day before the event
    a) List of participants by country
    b) List of participants by initial seeding
  2. 15h00 is deadline for possible complaints or giving up from competition to be submittedto the DT. No changes will be carried out after deadline.
  3. at 16h00 will be posted (perhaps except first day)
    a) Final version of pools
    b)Detailed schedule of competitions, pistes and time assignment for the next day
    c) Formula of the competition  
      - on screens and on the wall
      - in official hotels (little bit later
  4. Criteria for initial ranking of fencers
    - FIE senior ranking (only fencers with points)
    - FIE junior ranking (only fencers ranked 1 to 64+500)
    - EFC U23 Circuit ranking (+1000)
    The places of non ranked fencers will be randomly drawn

VII - Team competitions

  1. Initial ranking of teams will be established upon results of team members in individualcompetitions of these Championships.
  2. Any modification concerning team's composition must be presented to the DT by 13h00 the daybefore the competition.

VIII - Venue

Venue: Yerevan State University (indoor sports arena), Str. Alex Manoogyan 1, Yerevan, 0025, Republicof Armenia

Only concerned fencers, referees and piste personnel are entitled to enter inside of barriers.

Fencers have to keep their bags closed during their fights of matches.

Fencers and referees are entitled to enter inside of barriers to indicated pistes 10 minutes before thestart of fights.


IX- Information points

  • On the board near to the DT
  • On wide screens installed in the hall

X - Results confirmation

  1. Responsibility lies with the fencers at verifying results of pools and bout sheets of directelimination in order to control correct registration of results. Several screens and posteddocuments will allow prompt control of results.
  2. In order to avoid some mistakes DT will publish results of pools and list of qualified andeliminated fencers after pools. Any complaint should be brought to DT within a deadline of 5 minutes after published results.
  3. In general no calls by microphone will be used.

XI - Organization of direct elimination table

  1. The fencers should be present in call room 10 minutes before indicated time schedule.
  2. The fencers qualified for T 16 in individual competitions and team members of finalists shouldjoin the call room on time in order to deliver their equipment for the control preceding theirnext bouts
  3. Special places for coaches at direct elimination will be prepared, which will be used from thebeginning of competitions and thus will be used also at pools and team events by the fencers andcoaches during Direct elimination phase of competitions.

Directoire Technique of European Fencing U23 Championships in Yerevan 2018.
INFORMATION FOR DELEGATIONS11th EUROPEAN U23FENCING CHAMPIONSHIPS » European Fencing Championships